O terapii
Na czym polega logopedia?
Wiele zaburzeń lub uszkodzeń układu neurologicznego wpływa na ograniczenie możliwości komunikacyjnych pacjenta, jak również utrudnia jedzenie i picie.
Funkcje te są dla każdej osoby podstawą komfortowego i bezpiecznego funkcjonowania w otoczeniu. Z tego powodu poradnia logopedyczna jest kluczowym elementem naszego Centrum.
W ramach terapii logopedycznych i neurologopedycznych wspieramy pacjentów z szerokim spektrum dysfunkcji, w tym m.in. w zakresie kształtowania prawidłowej mowy w przedszkolu i w szkole (czyli dbanie o jej prawidłowy i jak najlepszy rozwój pod względem fonetycznym, gramatycznym i leksykalnym), doskonalenia mowy już ukształtowanej, usuwania wad mowy, nauczania mowy (mówienia i rozumienia) w wypadku jej braku lub utraty, usuwania zaburzeń głosu oraz usuwania trudności w czytaniu i pisaniu.
Dysponujemy nowoczesnym i przyjaźnie urządzonym gabinetem logopedycznym, bogato wyposażonym we wszelkie pomoce, które wspierają naszych terapeutów w ich działaniach z pacjentami.
Logopedzi w naszym Centrum są wspierani przez nowoczesne urządzenia terapeutyczne, jak mikropolaryzacja (tDCS), elektrostymulacja nerwowo-mięśniowa TENS/EMS lub biofeedback. Stosowany jest też kinesiotaping logopedyczny. Wykorzystanie dostępnych w naszym Centrum Neuroterapii miejscu urządzeń pozwala osiągnąć szybsze efekty w terapii.
Dla kogo
Wskazania do logopedii
W naszej poradni logopedii oferujemy Państwu kompleksową diagnozę oraz terapię dzieci, młodzieży i osób dorosłych z problemami logopedycznymi oraz logopedycznymi i neurologopedycznymi.
Nasi specjaliści mogą Was wesprzeć m.in. w zakresie:
Ustno-twarzowa terapia regulująca napięcie mięśniowe
Wprowadzenie i dostosowanie komunikacji wspomagającej AAC
Diagnoza
Pierwsza wizyta
Pacjent, w trakcie pierwszej wizyty w naszym Centrum, poddany może być badaniu logopedycznemu polegającemu na przeprowadzeniu wywiadu, ocenie sposobu porozumiewania się, artykulacji, słuchu mownego, ocenie budowy i sprawności narządów mowy oraz badaniu funkcji oddechowych, fonacyjnych i połykowych.
Badanie logopedyczne, o ile będzie to wymagane, może zostać poszerzone o konsultacje przeprowadzane przez dodatkowego specjalistę (np. audiologa lub neurologa). Po zebraniu i analizie wszystkich wyników badań możemy Państwu opracować indywidualny program terapeutyczny, uwzględniający rodzaj i stopień zaburzenia, ale także Wasze indywidualne potrzeby.