Aktualności

Mity na temat mózgu

Czy prawdą jest, że ludzie są lewo- i prawopółkulowi? Zmierzmy się z tym pytaniem i zobaczmy jak jest naprawdę!

MIT NR 2
Ludzie są lewo- i prawopółkulowi

Wiele osób wierzy, że ludzie dzielą się na lewo- i prawopółkulowych. Czyli na takich, u których dominuje lewa, bądź prawa półkula mózgu. Oczywiście ci “lewi”, to osoby logiczne, techniczne, konkretne, analityczne itp. Natomiast “prawi”, to dusze artystyczne, z rozwiniętym myśleniem abstrakcyjnym, kreatywne, empatyczne…

A jak jest faktycznie?

Otóż okazuje się, że ta opinia jest całkowicie błędna. Nowoczesne badania medyczne jednoznacznie udowadniają, że każda zdrowa osoba stale i równomiernie używa całego swego mózgu, zarówno lewej, jak i prawej półkuli. My w swoich badaniach QEEG również wyraźnie to widzimy.

Oczywiście każda z półkul (i każdy z mniejszych obszarów mózgu) ma swoje zadania i “specjalizuje się” w czymś innym. Mamy więc w mózgu ośrodki emocji, ośrodki przetwarzania pamięci, procesowania mowy, widzenia, słuchu, myślenia analitycznego, ośrodki marzeń itp. itd. Ale nie ma czegoś takiego jak dominacja którejś z półkul.

Dla zainteresowanych zgłębieniem tematu – link w komentarzu. Pod nim znajdziecie ciekawy naukowy artykuł, który mówi o tym, jak różne obszaru mózgu wspierają różne funkcje człowieka.

WERDYKT – MIT NR 2 JEST FAŁSZYWY!

Dla zainteresowanych zgłębieniem tematu – podajemy TU LINK do naukowego artykułu na ten temat.

Spodobał Ci się nasz wpis? Możesz go udostępnić

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Najnowsze wpisy

Poznaj również nowości CNR