Lista chorób

Udar mózgu to nagłe, bardzo niebezpieczne zdarzenie medyczne, mogące prowadzić do śmierci lub ciężkiego inwalidztwa. Związane jest z zaburzeniem krążenia krwi w mózgu.

W Polsce co roku udar mózgu dosięga blisko 100 tys. osób, z czego aż ok. 30 tys. umiera w ciągu miesiąca. Niestety udary nie są tylko związane z podeszłym wiekiem, ale w ostatnich latach dotykają coraz młodszych pacjentów – zdarza się, że zaledwie kilkuletnich dzieci. Spośród osób, którym udaje się przeżyć ostrą fazę udaru, 20 proc. wymaga stałej opieki, 30 proc. pomocy w niektórych codziennych czynnościach.

Rozróżniamy dwa główne rodzaje udarów:

  • udar niedokrwienny – zwany też zawałem mózgu, to najczęściej występująca postać udaru mózgu – stanowi ok. 80% przypadków. Jego przyczyną jest niedokrwienie, czyli nagłe zatrzymanie dopływu krwi do mózgu. Do niedokrwiennego udaru mózgu dochodzi, gdy skrzep krwi lub blaszka miażdżycowa zablokuje światło naczynia, które doprowadza krew do mózgu.
  • udar krwotoczny – powstaje on wskutek rozerwania naczynia mózgowego, powodując wlew krwi w obrębie mózgowia. Krew, która znajdzie się poza naczyniami, całkowicie niszczy tkanki, z którymi się styka. Udary krwotoczne stanowią ok. 15% przypadków udaru mózgu.

W naszym Centrum Neuroterapii jesteśmy wstanie wielorako wspierać pacjentów, którzy doznali udaru – poprzez zajęcia neurorehabilitacji, terapię mikropolaryzacji (tDCS), ale też w formie wsparcia neurologopedy.

Polecana terapia: Mikropolaryzacja (tDCS)

Terapie

Obecnie prowadzimy działania z zakresu

Badania QEEG
Biofeedback
Mikropolaryzacja (tDCS)
Neurologopedia
Badania QEEG
Biofeedback
Mikropolaryzacja (tDCS)
Neurologopedia