Lista chorób

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej - ADHD to ogólna nazwa zaburzeń zachowania będących najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u psychologa lub psychiatry.

Schorzeń tych nie należy bagatelizować, gdyż – postępując wraz z wiekiem dziecka – mogą one hamować jego rozwój. Diagnoza ADHD jest spowodowana wieloma czynnikami. Zazwyczaj ujawnia się ono dość wcześnie, bo do piątego roku życia.

Polecana terapia: Biofeedback, Mikropolaryzacja (tDCS), Terapia Bowena

Czy leczenie ADHD jest możliwe?

 
ADHD to popularne zaburzenia zachowania, charakteryzujące się między innymi nadpobudliwością psychoruchową. W powszechnym mniemaniu ADHD przechodzi z wiekiem, w istocie jednak niektóre cechy tego zespołu utrzymują się przez całe życie, dlatego też leczenie ADHD u dorosłych również jest wskazane. Czy jednak można całkowicie wyleczyć ADHD? Nie do końca, w przypadku tego zaburzenia stawia się na złagodzenie skutków i naukę nowych sposobów funkcjonowania z nadpobudliwością. Konwencjonalne metody radzenia sobie z tą przypadłością opierają się na farmakoterapii i psychoterapii. Wspomagająco, warto także zastosować stymulacje, które proponujemy. Nieco więcej przeczytasz o nich w następnym akapicie.
 

Leczenie ADHD u dorosłych i dzieci

 
W przypadku ADHD, spotkania z psychologami i edukacja rodzinna to nie wszystko. Dziecko z ADHD, tak samo jak osoba dorosła, odczuwa silną nadpobudliwość i przyjmuje z otoczenia wiele różnego rodzaju bodźców. Warto więc postawić na leczenie neurologiczne. W Centrum Neuroterapii Rutkowscy oferujemy dwie skuteczne metody wspomagające terapię osób z ADHD – są to Biofeedback oraz Mikropolaryzacja (tDCS). Pierwsza metoda polega niejako na wyłapaniu impulsów, płynących z mózgu i wychwytywanych przez specjalne czujniki, i połączeniu ich z wideozabawą, w której klient reaguje na sytuacje pojawiające się na ekranie. Pozwala to odpowiednio wyregulować aktywności mózgu. Mikropolaryzacja jest natomiast pobudzaniem kory mózgowej poprzez elektrody, które wprowadzają i wyprowadzają prąd z półkul mózgowych. To zabieg nieinwazyjny, który odbywa się w specjalnym czepku, pozwalającym na ingerencję elektrod. Z obydwu zabiegów mogą korzystać zarówno dzieci, jak i dorośli.
 

ADHD może mocno utrudnić życie, ponieważ osoby, które borykają się z tą przypadłością, mają problemy z koncentracją. Dlatego też w leczeniu zaburzenia ważne jest dokładne rozplanowanie zadań. W oceniającym środowisku dziecko z ADHD będzie czuć się bezwartościowe, a trzeba zaznaczyć, że ta przypadłość to również problem psychologiczny. Leczenie ADHD u dzieci i dorosłych za pomocą stymulacji neurologicznych pozwoli po pierwsze poczuć się lepiej, a po drugie zyskać większą pewność siebie.