Badania publikowane przez Amerykański Narodowy Instytut Zdrowia dają chorym nadzieję
Terapia przezczaszkowej stymulacji prądem stałym (tDCS), zwana też w Polsce „mikropolaryzacją” staje się coraz powszechniej stosowaną metodą wsparcia terapii farmakologicznych w wielu schorzeniach. Polega ona na stymulacji mózgu delikatnym prądem o bardzo małym natężeniu, w celu pobudzenia procesów regeneracji komórek neuronowych.
Stosunkowo niedawno, bo w 2018 roku, na portalu PubMed prowadzonym przez amerykański Narodowy Instytut Zdrowia (National Institutes of Health), opublikowano ciekawe badanie potwierdzające, że tDCS może być traktowane, jako obiecująca terapia dla pacjentów borykających się z ciężkimi zaburzeniami depresyjnymi (MDD – major depressive disorder).
Autorzy publikacji (Djamila Bennabi i Emmanuel Haffen), przeprowadzili zakrojoną na szeroką skalę analizę materiałów i publikacji dostępnych na renomowanym portalu PubMed/MEDLINE. Badania objęły czas od pierwszych publikacji, do ok. połowy 2018 roku. Przeszukano cały zbiór pod kątem haseł „depresja” i 'przezczaszkowa stymulacja prądem stałym”. W toku prac poddano szczegółowej analizie aż 58 naukowych publikacji związanych z tymi zagadnieniami.
Wyniki nie pozostawiają wątpliwości. Podsumować je można tak, jak zrobili to autorzy w swej publikacji „Terapia tDCS stanowi obiecującą alternatywę terapeutyczną dla pacjentów z ciężkimi zaburzeniami depresyjnymi”. Dla osób zainteresowanych podajemy link do publikacji (w języku angielskim).
Terapia tDCS jest już dostępna w naszym Centrum Neuroterapii Rutkowscy. Pracujemy na najnowocześniejszym sprzęcie firmy Neuroelectrics.