Aktualności

Opowieść o falach mózgowych, część 1 – fale DELTA

Fale DELTA to najniższe spektrum w ludzkim mózgu. Ich zakres częstotliwości to 0,5 - 4 Hz. Mówimy zatem o niezwykle wolnych przebiegach - do 4 fal mózgowych na sekundę. Jednocześnie amplituda tych fal, czyli ich „wysokość” (siła sygnału) jest największa!
Fale Delta

Częstotliwości DELTA generowane są przez mózg człowieka w fazie tzw. głębokiego snu. Mówimy o fazach N3 i N4, które w najnowszej literaturze medycznej połączono już w jedną fazę N3. Jest to faza snu, w której mózg się niemal całkowicie wyłącza i człowiek zostaje mocno odizolowany od bodźców zewnętrznych, jak. np. dźwięki. Jeśli nagle wybudzicie kogoś w tej właśnie fazie snu, to będzie on/ona przez dłuższą chwilę zdezorientowany i będzie się czuł fatalnie. To właśnie dlatego, że jego mózg nagle jest zmuszony wskoczyć z fazy DELTA na BETA – nie jest to proste zadanie! Jeśli więc ustawiacie budziki, to postarajcie się wbić w fazę płytkiego snu. Występuje ona mniej więcej co 90 minut. W internecie możecie znaleźć sporo poradników na ten temat.

Fale DELTA są też normalnym zjawiskiem w mózgach dzieci w stanie czuwania do ukończenia 1 roku życia.

Jeśli fale DELTA wystąpią w fazie czuwania u człowieka powyżej 1 roku życia, to będzie to objaw patologiczny. W zapisach EEG/QEEG (kiedyś musimy Wam w osobnym poście wyjaśnić te terminy i różnice między nimi) takie fale obserwowane są u dzieci mających trudności z uczeniem się. Może to być też oznaka pewnych uszkodzeń mózgu.

Fale DELTA mogą też być zaobserwowane w mózgach osób, które są w stanie głębokiej medytacji. Osoby te, poprzez wejście w stan DELTA uzyskują dostęp do swej podświadomości. Inaczej mówiąc – im więcej fal DELTA, tym mniejszy kontakt z otaczającą nas rzeczywistością.

Kolejna ciekawostka – osoby ze zdiagnozowanym zespołem zaburzeń uwagi (ADD – Attention Deficit Disorder), chcąc się skoncentrować, zamiast wchodzić na wyższe częstotliwości, przesuwają się właśnie w kierunku fal DELTA. To trochę tak, jakby ich mózg był uwięziony w permanentnym stanie snu.

A więc fale DELTA, to taki pierwszy bieg w skrzyni biegów naszego auta. Daleko na nim nie zajedziesz 😉

I co, ciekawe było?

To zapraszamy do kolejnego wpisu na opowieść o królestwie rządzonym przez króla THETA!

Spodobał Ci się nasz wpis? Możesz go udostępnić

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Najnowsze wpisy

Poznaj również nowości CNR